úterý 5. února 2013

February is Pet Dental Health Month!



Don't turn your nose to Fido's or Fluffy's bad breath! That odor might signify a serious health risk, with the potential to damage not only your pet's teeth and gums but its internal organs as well.

Bacteria and plaque-forming foods can cause build-up on a dog’s teeth. This can harden into tartar, possibly causing gingivitis, receding gums and tooth loss. One solution? Regular teeth cleanings, of course. 

Brightening the pearly whites
Taking these steps will make brushing a lot easier for the both of you:

  • First get your dog used to the idea of having her teeth brushed. Massage her lips with your finger in a circular motion for 30 to 60 seconds once or twice a day for a few weeks. Then move on to her teeth and gums.
  • When your pooch seems comfortable being touched this way, put a little bit of dog-formulated toothpaste or a paste of baking soda and water on her lips to get her used to the taste.
  • Next, introduce a toothbrush designed especially for dogs—it should be smaller than a human toothbrush and have softer bristles. Toothbrushes that you can wear over your finger (or a clean piece of gauze) are also available and allow you to give a nice massage to your dog’s gums.
  • Finally, apply the toothpaste to her teeth for a gentle brushing.


Brushing technique
Yes, there is actually a technique! Place the brush or your gauze-wrapped finger at a 45-degree angle to the teeth and clean in small, circular motions. Work on one area of your dog’s mouth at a time, lifting her lip as necessary. The side of the tooth that touches the cheek usually has the most tartar, and giving a final downward stroke can help to remove it. If your dog resists having the inner surfaces of her teeth cleaned, don’t fight it—only a small amount of tartar accumulates there. Once you get the technique down, go for a brushing two or three times a week.

Chew on this
Chew toys can satisfy your dog’s natural desire to chomp, while making his teeth strong. Gnawing on a chew toy can also help massage his gums and help keep his teeth clean by scraping away soft tartar. Ask your vet to recommend toxin-free rawhide, nylon and rubber chew toys.

Diet for healthy teeth
Ask your vet about a specially formulated dry food that can slow down the formation of plaque and tartar. Also, avoid feeding your dog table scraps, instead giving him treats that are specially formulated to keep canine teeth healthy. 

Also useful: check out this step-by-step instructions by the American Veterinary Medical Association on how to teach a dog to accept a daily tooth brushing  and tips on healthy treats, and chew toys.



Péče o zuby vašeho chlupáče




Víte, že 85% psů starších 3 let  trpí zubními problémy? 

Věřte nebo ne, péče o zuby vašeho psa je stejně důležitá, jako vaše vlastní zubní hygiena. Pro celkové zdraví vašeho mazlíčka je důkladná dentální péče nesmírně důležitá. 

Plak a zubní kámen
Sliny, bílkoviny, bakterie a částečky jídla společně vytváří plak, který se bude postupně usazovat na zubech, pokud je nebudete čistit. Minerály ve slinách jej následně přemění v zubní kámen, tvrdou nažloutlou usazeninu, která se hromadí podél linie dásní. Zubní kámen může dásně dráždit a způsobovat jejich zánět, který je počátkem parodontózy. 

Jak tedy pečovat o zuby vašeho psa?
Čištění zubů je považováno za nejefektivnější způsob odstraňování přítomného plaku. Kromě klasických kartáčků podobných lidským, jsou na trhu i kartáčky, které se navlékají na prst. Pasty pro psy mají lákavé příchutě a nemusí se vyplachovat. U svého veterináře nebo v chovatelských potřebách žádejte pasty enzymatické, které nejenže působí mechanicky na vzniklý plak a zbytky potravy, ale jejich speciální složky také zabraňují dalšímu množení bakterií v tlamě psa. Nejedná se o žádné cizorodé látky, ale jsou to enzymy, které stejným mechanismem jako sliny zabraňují množení bakterií v dutině ústní. V každém případě se vyhněte používání past určených pro lidi, ty totiž obsahují složky, které by neměly být polykány, jelikož dráždí žaludek.

Čištění zubů vašeho chlupáče je jednoduché a nezabere příliš mnoho času. Ještě než začnete, určete si vhodný čas, kdy budete oba v klidu. Prvních několik dní jednoduše držte svého psa, jako když si normálně hrajete a jemně masírujte vnější strany jeho tlamy—zhruba 1 až 2 minuty. Vždy, když skončíte nezapomeňte miláčka odměnit zvýšenou pozorností a spoustou chvály. V dalších dnech, když si již pes na tuto novou aktivitu zvykne, naneste si na prst trochu pasty a nechte jej tuto ochutnat. Pro zvířata je chuť pasty lákavá a brzy se pro ně tato novinka stane požitkem.

Dalším krokem je použití kartáčku. Umístněte menší množství pasty na kartáček, nadzdvihněte horní pysk zvířete a přiložte kartáček na jeden z horních zubů. Pomalými krouživými pohyby tento zub jemně čištěte včetně okolní dásně. Každý den postupně zvyšujte počet čištěných zubů. Postupujte pomalu a nepokračujte, pokud se pes nebude cítit pohodlně. Čistěte krouživým pohybem a zvláštní pozornost věnujte místům, kde zuby přechází v dásně. Až budete téměř hotovi, čistěte vertikálně směrem dovnitř tlamy, abyste očistili veškerý uvolněný plak. Dopracujte se k průměru 30-ti sekundového čištění na každé straně a pamatujte: po každém čištění nazapomeňte na odměnu a pochvalu! 

Zuby byste měli svému psovi čistit nejméně jednou týdně, ale ideální je čistit každý den.

Alternativní cestou čištění chrupu je podávání speciálních žvýkacích plátků či tabletek. Tento způsob péče o chrup si ponechte na dny, kdy nebudete mít čas zuby vašemu psovi čistit.

Další možností udržovat chrup psa je krmení speciálními granulemi, které čistí zuby jednak mechanicky – neulpívají na sklovině a drobné abrazivní složky v nich obsažené „obrušují“ plak a současně působí chemicky. To znamená, že minerály přítomné ve slinách psa se přestanou usazovat na zubech a vytvářet zubní kámen.